Kanárské ostrovy

Surfování na Kanárských ostrovech

Máte v plánu navštívit Kanárské ostrovy a rádi byste si odsud odnesli nějaký nezapomenutelný zážitek? Potom vám doporučíme surfování na místních vlnách, které jsou světově vyhlášené a dělají z těchto ostrovů doslova surfařský ráj. Je tak docela možné, že sem přímo kvůli surfování jedete.

Ptáte se, proč jsou tedy Kanárské ostrovy pro surfování tak ideální? Je to způsobeno více faktory. Vládne zde prakticky celoročně ideální a teplé počasí. Navíc se tu díky oceánu a Golfskému proudění vytvářejí krásné vlny, a to po celý rok.

Jejich největší intenzita a kvalita ovšem osciluje v období od listopadu do února. V této době jsou zde zcela běžné vlny o výšce 2 – 2,5 metru. Navíc jsou Kanárské ostrovy nedaleko Evropy, takže si sem můžete zaletět zasurfovat prakticky kdykoliv a cesta vám nezabere příliš velkou dobu.

Ideální místa na surfing: severní strana

Obecně se dá říct, že surfovat se dá na všech ostrovech, nicméně nejvíce se sem kvůli tomu jezdí na 2 nejvýchodnější ostrovy, a to Fuerteventuru a Lanzarote. Dalším nepsaným pravidlem je, že nejlepší podmínky jsou na severních stranách ostrovů, kde jsou vlny impozantní a pravidelné.

Z hlediska času je pak vhodné vlny sjíždět v dopoledních hodinách, neboť tyto ideální podmínky později odpoledne většinou kazí nepříznivý vítr.

Kde surfovat?

Surfovat se tu dá prakticky všude – vhodných míst je opravdu spousta a tento sport milují i místní, a tak jsou občas některá místa narvaná k prasknutí. Většinou ale stačí popojet někam jinam, kde je situace daleko příznivější.

Je také vhodné dát si pozor na místní podmínky, neboť voda je místy hodně mělká a je v ní množství skalisek, o které se můžete zranit. Zejména začátečníci si tak musejí lokalitu opravdu pečlivě zvolit.

Chladnější oceán

Co se týče surfařského vybavení, vzhledem k chladnější oceánské vodě, která tu má obvykle teplotu okolo 20°C, je vhodné zvolit neopren, který bude alespoň 2-3 milimetry silný (zejména v zimních měsících).

Další nezbytností vám budou boty do vody – ty jsou důležité kvůli již zmiňovaným skalám, ale též mořským ježkům, kterých je zde požehnaně. Vybavení (včetně prkna) je možné přivést si s sebou anebo zapůjčit v některé z mnoha místních půjčoven.

Ceny za půjčení surfařského prkna

Surfování na Kanárských ostrovech

Surfování na Kanárských ostrovech

Ceny za půjčení prkna (longboardu i shortboardu) se pohybují okolo 10-12€ na den (cca 270 – 320 Kč) anebo cca 60€ (asi 1 600 Kč) na týden. Pokud jste na surfu ještě nikdy nestáli, můžete si samozřejmě zaplatit kurzy.

Levnější jsou skupinové, přičemž vás denní výcvik bude stát okolo 40 – 50€ (cca 1 100 – 1 350 Kč). Pokud si budete chtít zaplatit individuální výuku, dáte za ní přibližně 100 – 120€ (2 700 – 3 250 Kč).

Jak již bylo řečeno, surfovat se zde dá prakticky všude. Přesto vám nyní rádi uvedeme pár lokalit, které jsou pro surfování vyhlášené.

El Quemao (Lanzarote) – až 8 metrů vysoké vlny

V tomto místě jsou vlny jedny z nejsilnějších na celých ostrovech. Není výjimkou, že tu jsou vysoké 6-8 metrů. Je tedy jasné, že na toto místo by si měli troufnout pouze zkušení surfaři, neboť takovéto vlny mohou být opravdu nebezpečné.

Los Lobos (Fuerteventura)

Další místo s překrásnými, ale taktéž dlouhými vlnami. Jejich obvyklá výška je okolo 2 metrů, přičemž mohou být dlouhé i půl kilometru. Místo se nachází na ostrově Los Lobos a dostanete se na něj pouze lodí.

Morro Negro (Lanzarote)

Tato lokalita vytváří díky skaliskům v moři vlny dlouhé i 300 metrů. Patří mezi nejnavštěvovanější surfařskou lokalitu Kanárských ostrovů.

Caleta de Fuste – Fuerteventura + Playa Blanca (Lanzarote)

Překrásné oblasti, které jsou vhodné pro začínající surfaře. V moři na vás nečekají žádné nástrahy, takže se plně můžete věnovat svým začátkům v surfování.


Surfování na Kanárských ostrovech
5, 6
Tajné nabídky zájezdů na Kanáry se masivní slevou
Kanárské ostrovy