Kanárské ostrovy

Maspalomas

Kde se nachází Maspalomas a proč se právě k pobřeží tohoto města na ostrově Gran Canaria na Kanárských ostrovech vydat na dovolenou u moře? Písečné duny Maspalomas byly označeny jako Zvláštní přírodní rezervace v roce 1994, ačkoliv jako chráněná oblast jsou pokládány od roku 1975.

Základní informace

Rozkládá se na území o 400 hektarech a většinu z toho pokrývají písečné duny, slaná vodní laguna a skupina palmových stromů. Cílem ochrany je zachovat čistotu a ekologické klima rezervace a tím zachovat místní faunu a floru. Jedinečnost této krajiny v této oblasti je na ostrovech Kanárských zcela jedinečná.

Rezervace je využívána k vědeckým a vzdělávacím účelům. Rekreační vyžití lze praktikovat při dodržení daných pravidel. Ta najdete na mnoha tabulích rozmístěných po okolí. Jedním z nich je dodržování vyznačených cest při chůzi touto krajinou.

Maspalomas

Maspalomas

Opalování u Maspalomas

Jak vidíte na obrázku je zde velké množství lehátek – ta si můžete za několik euro pronajmout na celý den. Výhodou lehátek je, že v případě velkého větru (který se několik dní v týdnu objeví) zaměstnanci natáhnout ochranné sítě jako ochranu proti větru. Vítr, který žene zrnka jemného písku někdy prakticky znemožňuje ležet na pláži.

V několika vteřinách je totiž drobný písek ve všech dutinách i očích. Pokoušeli jsme se nalézt útočiště mezi vysokými dunami, kde je vichr méně agresivní, nicméně stále je odpočívání na zemi nepříjemné.

Lehátka na pláži Maspalomas

Lehátka na pláži Maspalomas

Písečné duny Maspalomas jsou z východní strany obklopeny oblastí Playa Del Ingles a na západní straně se nachází Faro de Maspalomas neboli Maják Farský. (viz. mapa)

Koupání Playa Del Ingles, Maspalomas

Za týdenní pobyt jsme okusili mnoho pláží v této oblasti a všechny mají jedno společné: jsou písečné. Písek je, alespoň tedy v měsíci dubnu, příjemně vyhřátý, ale nikoliv vařicí. Oceán je na první okamžiky velmi ledový, pokud se ale ve vodě hýbete dá se v oceánu vydržet i půl hodiny.

Velkou zábavou pro mě navíc bylo skákání ve vlnách, které patří k těm větším co jsem v životě viděl. Písečné dno navíc vylučuje riziko šlápnutí na kamínek nebo mořského ježka…

Mapa oblasti Maspalomas


Maspalomas
5, 2
Tajné nabídky zájezdů na Kanáry se masivní slevou
Kanárské ostrovy